Anti Block System, protiblokovací systém.
Protiblokovací systémy jsou zde již delší čas, na letadlech se používají již několik desetiletí. U aut se dají rozlišit dva systémy, nelze však přesně určit od kterého roku se který používá (záleží na výrobci). Hlavním rozdílem těchto dvou ABS je systém, jakým regulují brzdný tlak, ani ne tak mechanický jako spíše logický. Zatímco starší typy ABS, podle snímače na kole, když došlo k jeho úplnému zastavení, uvolnily tlak na toto kolo tak, aby se začalo opět odvalovat a pak znovu zvýšily tlak, toto se opakuje mnohokrát za sekundu (asi 6-10x podle údajů ABS Bosch). Oproti tomu novější systémy ABS se snaží využít maximální brzdné efektivity, která je u kola těsně před jeho zablokováním a snaží se zabránit již jeho zablokování. Oba dva typy však udržují vozidlo plně řiditelné i při maximálním brždění, což je také jejich hlavní funkce. ABS má také jistou stabilizační funkci, nepomůže vám nijak při již vznikající ztrátě kontroly jako EPS, ale při maximálním brždění snižuje riziko ztráty kontroly. Funkci ABS pocítí řidič jako "bubnování" do pedálu brzdy, to není závada, ale čistě fyzikální jev. Nevýhodou ABS však může být delší brzdná dráha za ideálních podmínek (beton, sucho). O tomto se ale dá polemizovat. Na základě poznámek odborníků pro bezpečnost dopravy na semináři v Kolíně nad Rýnem byly učiněny testy na různých površích a bylo dokázáno, že vozidla s namontovaným ABS měly vždy kratší brzdnou dráhu, než vozidla bez ABS. Tento rozdíl dělal v závislosti na rychlosti a povrchu vozovky i 20 metrů. Vlastní závěr, ať si proto udělá každý sám.
Uvádí se, že ABS snižuje opotřebení pneumatik, na druhou stranu opotřebení brzdových segmentů a tepelná zátěž brzd jsou větší. U novějších systémů ABS se již nepoužívá mechanický omezovač brzdového tlaku na zadní nápravu.
Fyzické provedení ABS
Fyzicky začněme od nejjednoduššího a tím je snímací člen na kole. Funguje na principu hallovy sondy, tyto snímače musí být na všech kolech. Proto je ABS častěji používáno u vozidel s kotoučovými brzdami i na zadní nápravě, je to jednodušší. Signály ze všech čtyř snímačů vedou do centrální elektronické řídící jednotky. Tato jednotka je umístěna v motorovém prostoru a u citroenu Xm se nachází v převážné většině případů v černé plastové přihrádce, společně s ostatními jednotkami. Tato jednotka je mikroprocesorová a má vlastní paměť, něco jako ECU u motoru. V této paměti je uložen program "mapa", jak se má jednotka chovat podle stavu čidel v určitých režimech. Jednotka může pracovat s ještě doplňujícími informacemi, nebo komunikovat s dalšími jednotkami ve vozidle, záleží na typu a výbavě vozidla. Jednotky ABS umí zjistit případnou poruchu a tu pak oznámí řidiči kontrolkou na palubní desce, nápisem na displeji (případně i jinak, viz hlasové zprávy u renault Safrane). Pokročíme dále, tato elektronická jednotka již přímo ovládá elektromechanické ventily. Pomocí ventilů pak udržuje každému kolu zvlášť potřebný brzdný tlak. Změny tlaku vyvolané ventily se pak projevují známým pulzováním pedálu. Některé ABS (Felicia, Octavia) ovládají zadní kola dohromady, tj. pokud se zablokuje jedno ze zadních kol, uvolní tlak oběma.
Nejčastější závady u systému ABS.
Pokud se na displeji objeví nepříjemně známý nápis ABS OUT OF USE, ve většině případů bývá na vině buď vadné některé z čidel, případně přerušený kabel k němu ( zvlášť u předních kol, kde jsou téměř stále v pohybu ). Další častou poruchou je zanesený konektor a tím zvětšený přechodový odpor, který jednotka vyhodnotí jako nefunkční čidlo. Jelikož má každé čidlo odpor cca 1040 ohmů, jde jednoduchým měřením, nejlépe přímo na konektoru jednotky zjistit příčinu závady. Pokud toto nepomůže a všechna čidla vykazují normální stav, můžeme ještě fyzicky zkontrolovat nastavení čidel přímo na kolech. Vzdálenost čidla od kovového ozubení by neměla přesáhnout jeden milimetr. Důležitá je i relativní čistota tohoto ozubení. Nesmí být zanesené různými nečistotami ( bláto, rez apod. ) To vše může způsobit nefunkčnost systému ABS. Pokud ani zde neobjevíme příčinu nečinnosti, nejspíš nezbývá nic jiného, než počítačová diagnostika. Ta by měla ve většině případů závadu odhalit, pokud není ovšem vadná sama řídící jednotka ABS. Ta totiž neumí kontrolovat sama sebe a proto se při diagnostice žádná závada v její paměti neobjeví.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ.
Každý výrobce uvádí, že při poruše jednotky ABS nebo čidel je vozidlo dále schopno jízdy a brzdová soustava funguje, jako by zde ABS nebylo, s tím je však při řízení potřeba počítat. Toto bych však bohužel netvrdil stoprocentně u vozů Citroen XM a Xantia. POZOR, pokud se Vám tato porucha stane za jízdy a uvidíte již výše zmíněný nápis, je více než nutné v rámci Vaší bezpečnosti zastavit. Pokud neodstraníte závadu na místě, vytáhněte pojistku pro ABS, nebo ještě lépe odpojte konektory přímo na jednotce ABS.
Ačkoliv se k tomu výrobce nikdy nepřiznal a samozřejmě ani nepřizná, jak jsem u několika autorizovaných servisů telefonicky zjišťoval, je známo, že u citroenů XM a Xantia umí tato jednotka zafungovat na kterémkoliv povrchu v nejméně vhodnou dobu, a to v situacích, kdy by funkce ABS neměla být ničím uvedena v činnost. To vše ovšem jen v případě poruchy některého z dílů ABS. Jedná se o dojíždění do křižovatek, k přechodům, či popojíždění v kolonách. Zkrátka při rychlostech okolo 30 km/hod., kdy se aktivuje právě funkce ABS. Na druhou stranu mi právě tuto skrytou vadu potvrdilo více majitelů XM či Xantií, dokonce i jeden neautorizovaný servis vozů Citroen.
No a jelikož mě tento problém připadá dost závažný ( nejmenovaným našim kolegům ještě závažnější ), tak jsem pročítal různé diskuse o ABS v Citroenech XM a Xantia a vytáhl některé zajímavé příspěvky. Názor na tento problém, ať si udělá každý sám:
Tak jsem si zapnul ABS a potřeboval jsem před křižovatkou prudce dobrzdit. No , moc jsem se divil, už jsem myslel, že budu shánět další XM. Takové prodloužení brzdné dráhy, je to normální ?
Vypnout ABS na XM lze poměrně snadno - stačí pod palubovkou vytáhnout pojistku č.1 ... Mám ho taky odpojené, protože mi při dobržďování na křižovatkách dělá to samé, co je popisované v prvním příspěvku - pravděpodobně bude v háji některé z čidel a ABS si zapíná kdy chce, což je o hubu ... nebo spíš o předek vlastního a zadek cizího auta
Také mně i na suchu před křižovatkou ABS nebezpečně prodlužovalo brzdnou dráhu. Rozebral jsem přední brzdy, vyčistil, vytočil pístky a namazal tekutým kovem, dosedací plochy brzd. destiček namazal grafit. vazelínou, čidla ABS , snímače i věnec očistil a mám po problému. Při jakýchkoliv pracích na autě jde především o čistotu, zbavení koroze, mazat to, co se má a vše seřídit dle výrobce.
Objevil se mi velkej problém. Málem jsem nedobrzdil na křižovatce. Naštěstí jsem jel pomalu.
Normálně jsem šlápnul na brzdu a brzdila děsně málo. Tak jsem se do ni opřel a po chvíli (tak 2s) začalo fungovat ABS, takže jsem se zastavil.
Co může byt příčinou? Zanesená hydraulika k brzdám (nebo cela)?
Nebo zaseknuté destičky k čelistem?
Každopádně tohle už nechci zažít.
Mám podobný problém ale u mě to dělá jakási závada na ABS. Udělalo mi to při jemném brždění v křižovatce a následně ještě jednou a pak se rozsvítila kontrolka ABS. Někdy zhasne a pak je to zase dobrý než to opět zafixluje.Je to dost nepříjemný když to najednou nebrzdí ale už jsem na to přivykl a mám ruku na ručce aspoň do tý doby než to opravím
Taky se mi občas rozsvítí kontrolka ABS a zase za nějakou dobu zhasne, vždy je to po nastartování. Jednou (za deště) se rozsvítila za jízdy při brždění před křižovatkou. Doprovázelo to jakoby odbrždění asi tak na 1 sekundu (mě to přišlo jako věčnost) pak to začalo zase normálně brzdit Už to nechci zažít
To je přesně ten problém - s vypadnutím ABS dochází k chvilkovému odbrždění a pak už vše funguje bez problémů. Jde skutečně jen o tu jednu vteřinu ale ta je někdy dóóóst dlouhá
Asi nejlépe popsané příznaky, které se objevují i u mě.Jen bych přidal, že když dobržďuji do zastavení, tak těsně před zastavením zafunguje ABS.
Mám tu na servise Xantii se stejnou vadou (již odstraněno) a viník byl čidlo, které ohmicky bylo naprosto v pohodě, bohužel signál byl při zkoumání na osciloskopu kostrbatý a ŘJ vyhodnocovala špatně rychlost kola. Diagnostika vykazovala vadu regulátoru brzdného účinku, což se ukázalo jako zcestné. Popravdě to bylo o hubu, když při dobržďování do křižovatky začalo trdlat ABS a auto místo zastavení pokračovalo v jízdě ještě další 3 metry. Kontrolka ABS nesvítila a vše se chovalo jako OK. Na tomhle konkrétním případu to bylo přední, ale záleží i na verzi software v řj, protože většina jednotek při vyhodnocení většího rozdílu otáček mezi koly bez brzdění vyhodnotí chybu a vypojí systém z činnosti. Já se s takhle idiotsky chovající se jednotkou setkal podruhé. Poprvé to bylo na XM, kde se řj snažila fungovat bez korektní informace z kola. 99% jednotek se prostě chová normálně a když dáte místo čidla odpor cca 1 kohm, pokud se auto nerozjede, je vše OK, ale jakmile se rozjedete, hlásí chybu. Taky hlásí např situaci, kdy na zvedáku nastartujete, zařadíte rychlost a necháte točit přední kola, přičemž zadní stojí. Vyjímka prostě potvrzuje pravidlo.
Tolik z výtažků fóra Xantií a XM na serveru citroeny.cz
Jelikož i já jsem zažil kdysi několikrát stejnou věc, kdy byl na vině přerušený kabel od pravého předního čidla a párkrát jsem se štěstím a bez brzd projel křižovatkou, radil bych všem, tuto věc nepodceňovat.
Plechr.
( Některé materiály použité v tomto článku jsem stáhnul z nějakého škodovkářského serveru a trochu je přizpůsobil našim představám.)