Konstrukce brzdového pedálu je trochu odlišná oproti jiným typům aut. Hlavní rozdíl spočívá v uložení dvou spínacích elektrických kontaktů přímo v nášlapné části pedálu, kdy jeden je pro brzdová světla a na druhém z těchto kontaktů je závislá funkce tempomatu a dále pak i hydractivního pérování. Toto se týká jak aut s manuální, tak i s automatickou převodovkou.
Nesvítí brzdová světla, co s tím.
Z vlastní zkušenosti vím, že když na Vás někdo zezadu na křižovatce křičí, že Vám nesvítí brzdová světla a tudíž jste ho měl málem v kufru, není to nic příjemného. Co momentálně s tím? První je samozřejmě kontrola pojistky. Pokud je v pořádku, je téměř stoprocentně na vině brzdový pedál. Kontakty spínající brzdová světla totiž podle mého názoru nejspíš nejsou dimenzovány na takový odběr proudu a tudíž při dlouhém sešlápnutí pedálu ( např. při stání na křižovatkách apod. ) dochází k ohřevu těchto kontaktů vlivem protékajícího proudu. Následně se prohřívá plastový výstupek uvnitř pedálu, který na tyto kontakty při sešlápnutí tlačí a tím je spíná. Po čase dojde k tomu, že se zmiňovaný výstupek vlivem tepla „rozplácne“ o kontakty, zmenší se jeho délka a aniž by řidič cokoliv tušil, hlavní brzdová světla přestanou fungovat. Toto si myslím, že inženýři od Andrého nedomysleli, protože pokud Vám přestane svítit jedna z žárovek, jednotka Vás upozorní na závadu, ale na totální výpadek brzdových světel Vás neupozorní nic. Vysvětlení je jednoduché. Jednotka hlídající funkci brzdových světel ani nemůže nic poznat, protože se auto po elektrické stránce chová tak, jako by jste vlastně nebrzdili. Prostě nedochází k žádnému odběru kterékoliv ze žárovek brzd a tak vlastně není co vyhodnocovat.
Při této poruše pedálu stojí za zmínku i možnost okamžitého nevyřazení funkce tempomatu při nutnosti zabrzdit. Ten seVás tím pádem bude snažit tlačit dopředu jako při sešlápnutém plynu i při nutném brzdění, pokud ho ovšem nevyřadíte ručně. Někdy je ovšem každá vteřina dobrá a tudíž by se to mohlo dost vymstít. Funkce tempomatu je sice v pedálu zajištěná jiným kontaktem, než rozsvícení brzdových světel, ale jelikož tyto kontakty leží hned vedle sebe, hrozí v případě masívnějšího zhroucení plastového výstupku i tato možnost.
Rychlá oprava na místě.
Pokud jste právě na cestách a nemáte po ruce potřebné věci pro opravu, můžu jako DOČASNOU možnost poradit jednoduchou věc. Sundejte gumový potah na pedálu, nožem nebo šroubovákem opatrně vycvakněte vrchní část pedálu. Zapalovačem nebo sirkou lehce nahřejte onen plastový zborcený výstupek a vytvarujte ho do přijatelnějšího tvaru, kdy opět začne tlačit na spínací kontakty. UPOZORŇUJI, že tato oprava je pouze dočasná a pokud se na další řešení vykašlete, za týden to budete řešit znovu. Takže toto jen opravdu pro bezpečné dojetí.
Jak tomuto problému předejít.
Jednou z možností je posílení zmiňovaného plastového výstupku něčím pevným, nehořlavým, nevodivým a nepodléhajícím tepelné deformaci při tlaku kontaktu na onen výstupek. Já osobně použil kousek pertinaxové destičky, kterou jsem vybrousil do požadovaného tvaru a připevnil z obou stran k tomuto výstupku.
Druhou možností je vložení běžného relátka do obvodu spínání brzdových světel tak, že spínací kontakty v pedálu budou spínat pouze proudově nenáročnou cívku relé a hlavní odběr světel půjde přes hlavní kontakty spínacího relé. Toto řešení osobně považuji za rozumnější, ale jelikož jsem musel nesvítící světla řešit v noci, kdy jsem tuto závadu zjistil, skončil jsem u prvního a rychlejšího řešení.