Jelikož nejsem v angličtině sběhlý, omluvte případné chyby. Přesto si myslím, že hodně věcí v tomto článku dává smysl a může to některým ulehčit práci.
Hledání závady hydractivu.
1. Vyndejte a přezkoušejte pojistku F34 a F19
2. Zkontrolujte ukostření na blatníku. V případě velkého přechodového odporu je nutné toto ukostření opravit, nebo předělat na jiné místo. Jedná se o tři vodiče, dva žluté a jeden hnědý.
3. Rozpojte sedmipinový černý konektor, který se nachází kousek pod pérovací koulí před spolujezdcem a pročistěte kontakty. Věnujte tomu velkou pozornost, jedná se o konektor, přes který jde napájení čidel hydractivu. Pokud bude mít kterýkoliv z těchto pinů velký přechodový odpor, hydractivní pérování nebude fungovat správně, popřípadě nebude fungovat vůbec.Pin 1 je napájení čidla brzd, pin 3 je napojen přímo z pojistky F19, ostatní piny napájí další čidla, přičemž pin 6 a pin 7 jsou propojeny.
4. Rozpojte bílý dvoupinový konektor pod koulí před spolujezdcem. Toto je napájecí konektor čidla rychlosti, druhý bílý konektor se nachází na rychlostním čidle. Oba tyto konektory důkladně pročistěte.
5. Konektor pro čidlo brzd je modrý dvoupinový , musí být opět důkladně čistý a impregnovaný, nachází se v prostotu za kolem, nejlépe se k němu dostaneme, pokud vytočíme kola na doraz a současně auto je v nejvyšší poloze.
6. čidla uvnitř vozu jsou: Čidlo řízení a čidlo akcelerace (plynu). čidlo řízení je pětipinový zelený konektor, pro čidlo plynu je třípinový bílý konektor. najdeme dole u řidiče po odstranění spodního krytu nad nohama řidiče . Problém těchto konektorů může být v korozi, je nutná občasná kontrola a vyčištění kontaktů.
7. Nejhůře dostupné čidlo je čidlo náklonu. Konektor pro toto čidlo je hnědý, pětipinový.Měl by být impregnovaný. Důležitá je zde kontrola jak čistoty kontaktů v konektoru, také je ovšem nutná kontrola lehkosti pohybu snímacího ramene čidla. Z dvoupinového hnědého konektoru jdou tři dráty. Dva žluté a jeden hnědý. Hnědý a jeden žlutý jdou na kostru, připojené na blatníku.
8.Na řídící jednotce v plastové krabici v motorovém prostoru odpojte patnáctipinový černý konektor. Pokud je to nutné, vyčistěte jej. S touto jednotkou je spojený systém "otevřených dveří", který obsahuje časové relé a je spojené s ECU přes diodu. Toto časové relé je umístěné na krytu řídících jednotek a jeho konektor musí být opět čistý. Pozor na přehození relátek, pokud je čistíte v tomto místě všechny najednou. Toto ovšem platí u H1, systém H2 nemá žádné externí relé a i dioda je umístěná uvnitř, celý systém řízení je však podobný.
9.Ujistěte se, že všechny konektory a pojistky jsou připojené a zajištěné proti samovolnému rozpojení.
10. Tento bod popisuje možnost výroby kontrolky funkce H-ventilu, jak je popsáno na stránkách v jiném článku. Proto ho vynechávám. Dále je zde upozornění na možnost zničení vinutí H-ventilu, v případě, že připojíte nastálo H-ventil na napětí 12V přímo z baterie. Tento H-ventil pracuje podle originálu při napětí 3 - 6 V, podle našich diskusí pracuje při napětí 12 V, ovšem pulsních, tudíž na voltmetru naměříte něco kolem 7 voltů. Názor na toto nechávám na Vás.
11. Další kontrolu provádíme uvnitř vozu. Opatrně sundáme střední ovládací panel a vytáhneme čtyřpinový hnědý konektor v zadní části středového panelu. Ten opět zkontrolujeme a vyčistíme. ( Nevím, pro co tento konektor je, domnívám se, že má něco společného s kontakty na dveřích. Originál se o tom nezmiňuje.) Další dva konektory jsou pro osvětlení.
Pokud závada stále trvá, musíme přejít k dalšímu kroku a tím je proměření čidel.
Zde jsou některé hodnoty čidel:
Plynový pedál:
4kohmy mezi piny 1 a 3
6 - 6,5 kohmu mezi piny 1 a 2 pokud je pedál nahoře
2,6 kohmu mezi piny 1 a 2 při plně sešlápnutém pedálu
Čidlo rychlosti: 300 ohmů
Brzdový pedál:
0 ohmů při uvolněném pedálu
nekonečno při sešlápnutém pedálu
H-ventil 3 - 5 ohmů
Funkčnost ostatních čidel se nedá zjistit pouhým měřením, je potřeba použít přípravek, který je popisovaný v článku Diagnostika hydractivu , umístěného taktéž na našich stránkách. Proto ho zde již znovu nebudu popisovat.
Pokud jsme ani teď nepřišli na závadu, zbývá podrobná kontrola jednotky, kdy mohlo dojít na jejím plošném spoji k tzv. studeňáku. Vyndáme tedy jednotku a podrobně prohlédneme všechny letované spoje. Nejsme li si jistí, opatrně je přepájíme. Poté zbývá jen výměna jednotky za jinou, prověřenou.
Hodně zdaru a hlavně trpělivosti při hledání.
Z anglického originálu volně přeložil a trochu upravil Plechr.
(Omluvte prosim pripadne nejasnosti ktere mohli vzniknout nepresnym prekladem originalu)