V podstatě mohou být dva důvody proč chladič měnit.
- chladič je mechanicky poškozený a teče
- poškozené plastové boky se nechají zalepit speciální opravnou sadou
- poškozená hliníková/měděná část se nechá zavařit, pokud na to chladič už není příliš
starý (po přejetí voštin prstem se musejí ohýbat, nikoliv odlamovat)
- chladič je zanesený a auto se přehřívá
- z vlastní zkušenosti mohu říct pouze to že žádné „zázračné“ přípravky (od octu a
kyseliny citrónové až po ty komerční v obchodech) nefungují. Jediné co může
pomoct je chladič nechat rozebrat a mechanicky vyčistit.
Jak téměř stoprocentně zjistit že je chladič zanesený
- první známkou je to že se auto přehřívá
- chladič je nerovnoměrně prohřátý, tzn. při osahání ohřátého chladiče má chladnější a
teplejší místa
- pokud jde o chladič s čidlem teploty v plastovém boku (modely bez klimatizace)
mohou pozdě spínat sahary, protože právě v místě čidla se rády usazují nečistoty
- při otevřeném nebo raději demontovaném termostatu nastartujeme auto, rukou
zmáčkneme horní tlustou hadici na vodu co vede do chladiče a přidáme plyn. Hadice
se musí nafukovat, respektive v ní musí být cítit nárůst tlaku vody. To samé
zopakujeme se spodní tlustou hadicí. U přicpaného chladiče ve spodní hadici není
zřetelný nárůst tlaku vody nebo je dokonce patrný vznik podtlaku (hadice má
tendence se jakoby sama zmáčknout)
Postup výměny chladiče
Otevřeme expansní nádobu a výpustním šroubem na chladiči nebo odpojením některé hadice od chladiče (raději spodní ať si nevytopíme alternátor) vypustíme vodu.
Sundáme plastový kryt z horní části chladiče a sponky (2ks) které jej přidržují. Viz následující fotky.
Pak odpojíme všechny hadice od chladiče. Jedna je shora a tři z boku. Starý model má
hadice připojený klasickými páskami, nový pomocí tzv. bajonetů. Pro jistotu přidávám fotku vyndaného chladiče, i když by neměl být problém je najít. A abych nezapomněl, tak majitelé modelu bez klimatizace ještě odpojí drát od teplotního čidla, které by mělo být umístěno z boku chladiče kousek nad pravým spodním vývodem z chladiče.
Teď už nám nic nebrání v tom chladič opatrně vytáhnout směrem vzhůru z auta. Sice je na to místa jak v hodinkách a největší problém je dostat ho ven kolem baterky, ale při troše drobného násilí to jde a tady je důkaz…..
Takže teď už máme chladič venku a můžeme si připravit ten nový na montáž. Nejdříve překontrolujeme jestli jsou všude gumová usazovací pouzdra. Dvě jsou dole v nápravnici a dvě nahoře na chladiči. Dále překontrolujeme výpustní šroub jestli je dotažený a v plastových bokách jestli jsou všechny záslepky. Pokud něco na novém chladiči chybí, můžeme to s klidným svědomím použít z toho starého. Majitelé modelu bez klimatizace, tj. s teplotním čidlem v chladiči nezapomenou přendat toto čidlo. Opačným postupem pak chladič namontujeme. Hlavně si dejte pozor ať je dobře usazený v těch gumových uloženích v nápravnici.
Odvzdušnění motoru a topení (tak jak se mi to osvědčilo a dělám to já)
Do expansní nádoby lijeme vodu a mačkáním horní hadice na chladiči si „napumpujeme“ co nejvíce vody do chladiče. Ideální je si vytvořit trychtýř s těsněním (třeba z PET lahve a izolatérské pásky), který dáme do expansní nádoby a udržujeme hladinu vody vyš než je expansní nádoba. Díky tomu se nám chladič zalívá i odvzdušňovací hadicí. Poté, co jsme takto do motoru dostali tolik vody co to jen šlo nastartujeme a necháme auto ohřát dokud se neotevře termostat. To poznáme tak, že poklesne ručička teploty vody a v drtivé většině případů poklesne i hladina vody v expansní nádobě. Hladinu doplníme HORKOU vodou a odvzdušníme vodní pumpu a topení. Na první fotce je zakroužkován odvzdušňovací šroub vodní pumpy (vypadá jako čepička od kola) a na druhé odvzdušňovací šroub topení. Tady se umístění někdy liší a dokonce už jsem odvzdušňovací šroub viděl i na druhé hadici než je na této fotce. Každopádně je někde na některé z hadic, které vycházejí z kabiny.
Při správném odvzdušnění by po povolení těchto šroubů a mírně zvýšených otáčkách motoru měla vytékat pouze kapalina bez jakéhokoliv přerušení či bublin. Na závěr doporučuji provést krátkou zkušební jízdu a překontrolovat těsnost všech hadic a odvzdušňovacích šroubů. A pozor na ten odvzdušňovací šroub topení. U starých modelů celkem rád netěsní. Pokud to potká i Vás, stejně jako mě, tak ho radši místo dotahování (já ho utrhl, přišel o nemrzku a měnil celou hadici) raději vyšroubujte a omotejte teflonovou páskou…. J