Příznaky poruchy
- čerpadlo netěsní a teče
Tady asi není moc co dodat, většinou začne čerpadlo téct kolem hřídele řemenice. Jako příčina kromě standardního může být špatně seřízená, přicpaná nebo vadná kostka. Ta nepustí tlak z čerpadla dál do systému a ten musí někudy ven. Nejčastěji právě kolem hřídele řemenice na čerpadle. V tomto případě, pokud je jinak čerpadlo v pořádku, se podle mě vyplatí ho opravit. Ale to až v jiném článku. Opravu nebo výměnu doporučuji neodkládat, protože pokud začne čerpadlo téct víc, tak LHM nateče do alternátoru. V lepším případě budete ještě vyměňovat pískající ložiska v alternátoru. V tom horším volat hasiče :-)
- čerpadlo dává malý tlak
Tento problém je dán běžným opotřebením čerpadla, které už nedokáže dávat dostatečně velký tlak. Troufám si tvrdit, že v tomto případě se již nevyplatí čerpadlo opravovat, „renovovat“ nebo „repasovat“ za několik tisíc korun a je lepší sehnat jiné. Většinou se tato závada nejdříve projeví na řízení. To jde ztuha a jsou v něm cítit drobné rázy. Hlavně v zimním období za nízkých teplot. Dalším projevem je velmi pomalé a neochotné zvedání auta po startu, které může trvat i několik minut. K urychlení pomůže vytočit kola do krajní polohy. Zavřeme tak přísun tlaku LHM do řízení a všechen je použit na odpružení.
Bohužel velmi podobné projevy má i vadná nebo přicpaná kostka :-(
Postup opravy
Auto spustíme do nejnižší, servisní, polohy. Povolíme a vyndáme napínací šroub LHM čerpadla (červená šipka, fotka č.1) a shodíme dolu klínový řemen.
Demontujeme všechny příchytky vysokotlaké trubky (zelené šipky, foka č.2). Následně opatrně povolíme a vyšroubujeme převlečnou matici vysokotlaké trubky (žlutá šipka, fotka č.2). Použijeme proříznuté očko, ať neožvejkáme matku. Povolíme pásku na přívodní hadici LHM (modrá šipka, fotka č.2). A teď pozor. V okamžiku kdy hadici sundáme, začne z ní valit proud LHMky. Proto doporučuji ji co nejrychleji ucpat. Já osobně k tomu používám krátký nástavec na ¾ (velkou) golu. Ten je většinou po ruce a sedne tam jak prdel na hrnec.Ucpanou hadici si dáme stranou ať se nám neplete a náhodou ji nezničíme. Většinou je totiž celkem křehká, tak moc neohýbat! Povolíme a vyndáme šroub, který drží hliníkový držák LHM čerpadla (oranžová šipka, fotka č.2). Teď už by mělo jít čerpadlo opatrně vyndat z auta. Při vyndavání dávejte pozor na přívodní hadici LHM a vysokotlakou trubku. Tu se taky snažte moc neohýbat. Nyní můžeme v případě potřeby z čerpadla sundat hliníkový držák. Při montáži opraveného nebo jiného čerpadla postupujeme následovně.
Čerpadlo i s hliníkovým držákem přišroubejeme naposledy vyndaným šroubem (oranžová šipka, fotka č.2) a lehce dotáhnem. S čerpadlem musí jít hýbat! Nyní, pokud máme nové těsnění k vysokotlaké trubce ho můžeme vyměnit. Pokud ho nemáme, nic se neděje, v drtivé většině případů není potřeba ho měnit. Hlavně aby tam bylo alespoň staré. Pokud žádné těsnění nemůžete najít, tak to může být tím, že téměř vždy zustane v čerpadle. Opatrně a bez násilí nasadíme vysokotlakou trubku a chytneme závit u převlečné matice (žlutá šipka, fotka č.2). Nyní naléváme LHM do čerpadla a otáčíme řemenicí po směru hodinových ručiček (ve směru růžové šipky, fotka č.2), dokud z vysokotlaké trubky nezačne vytékat LHMka. Pak vysokotlakou trubku pořádně dotáhneme (žlutá šipka, fotka č.2). Použijeme zase prořízlý očkový klíč! Rychle nasadíme přívodní hadici LHM a utáhneme na ni pásku. Pokud budeme dostatečně rychlí při sundavání a nandavání této hadice, tj. pokud nám z ní nevyteče moc LHM ušetříme si následující práci zvýrazněnou tučně….povolíme pásku a sundáme přívodní hadici LHM k čerpadlu u nádržky na LHM a zalijeme ji LHMkou. Následně přišroubujeme včechny příchytky vysokotlaké trubky (zelené šipky, foka č.2), nasadíme klínový řemen a namontujeme napínací šroub (červená šipka, fotka č.1). S citem našponujeme klínový řemen. Můžeme ještě dotáhnout poslední demontovaný/první montovaný šroub (oranžová šipka, fotka č.2), jednou se mi ho povedlo ztratit, a máme hotovo.
Nastartujeme a dáme do provozní polohy. Hlášky „Hydraulic preassure“ si v tomto okamžiku všímat nemusíme, je to zcela normální a měla by po chvilce zmizet. Pokud nezmizí a auto se během několika minut nezvedne máme něco špatně. Např. špatně dotaženou a netěsnou vysokotlakou trubku, nezalyté čerpadlo, špatně opravené čerpadlo, vadnou kostku apod. Před vyjetím, ještě s autem několikrát zacvičíme nahoru, dolu a protočíme párkrát volant do krajních poloh.
PS: Někdo může mít ještě přes řemenici LHM čerpadla plastový kryt, který není na fotce. Doufám, že nemusím popisovat jak se sundavá. Jsou to tuším tři šroubky :-)