Tak jsem po hledání na internetu narazil na článek, který jsem už dlouho hledal. Kontaktoval jsem autora a s jeho svolením ho tady zveřejňuji:
Automatická převodovka 4HP20 ( citroen Xantia a XM )
Několik skutečností, které se můžou někomu hodit.
Jde o automatickou převodovku uloženou napříč, která je plně automaticky řízená a na jejíž řízení je určený elektronický počítač "FLASH". Počítač je umístěn pod akumulátorem a pro připojení na diagnostiku je vyžadována jeho demontáž. Po připojení akumulátoru je nutno provést jeho inicializaci, při které přijde k vymazání všech autoadaptačních údajů z paměti počítače. U citroenu XM je počítač umístěn v plastové černé skříni s ostatními jednotkami.
Funkce počítače jsou:
1) Programy řazení, kterých je celkem 10. Jde o 6 programů pro autoadaptaci, 1 pro sníh, 1 pro exhalace za studena (zahřívání) a 2 pro tepelnou ochranu převodovky.
2) Režimy, které se volí Voličem režimů (dále jen "Volič"). Jde v podstatě o dvoutlačítkový přepínač, umožňující navolit tři režimy Auto, Sport, Sníh. Režim Normál: na Voliči nesvíti žádná dioda a jde o základní režim, na kterém je zapnutá autoadaptace podle stylu ovládaní vozidla, jeho zatížení a jako hlavní veličinou je minimální spotřeba vozidla. Režim Sport pro sportovní režim jízdy bez ohledu na spotřebu paliva. Režim Sníh: u tohoto režimu se vynechává první převodový stupeň a neřadí se tak často. Při ručním řazení je skutečný převodový stupeň vždy o jeden menší, než na který je zařazená páka. Například když je páka předvoliče na 3, tak ve skutečnosti je tam 2. Tento režim je tedy určený hlavně tam, kde hrozí nebezpečí smyku.
3) Autoadaptace: jde o program měnící charakteristiku řazení na základě vnějších a vnitřních provozních podmínek. Adaptuje se tedy na: způsob jízdy vozidla (úsporná, sportovní), hmotnost vozidla (prázdné, zatížené), vnější podmínky jízdy (rovina, stoupání, klesání, městský provoz, kluzký povrch), převodovku (řazení dolu, nahoru, přejíždění, teplota, degradace oleje, opotřebení jednotlivých částí), motor (moment motoru, jeho teplota).
4) Potlačení řazení vyššího rychlostního stupně při prudkém uvolnění pedálu: jde v podstatě o zachování funkce brždění motorem při deceleraci,
5) Rozložení momentu: zlepšení řazení snížením momentu motoru při řazení a to přes dočasné zmenšení předstihu zážehu,
6) Kompenzace chodu naprázdno: zmírňuje zátěžový efekt pohonu převodovky, pokud je zařazeno a to přes programování chodu naprázdno,
7) Odřazování: odřazuje podle zatížení motoru, rychlosti jízdy a jízdných podmínek. Používá dvojité odřazení (například ze 4 na 2), nebo jednoduché, používané při brždění motorem,
8) Řazení trvale zvolených rychlostních stupňů: jen na zvolené rychlostní stupně,
9) Dočasně odřazení o jeden rychlostní stupeň ("KICK DOWN"): sešlápnutí pedálu až na podlahu (zatížení je vyšší než 98 procent) v závislosti na rychlosti vozidla,
10) Řízení funkce násobiče točivého momentu: optimalizace násobiče točivého momentu jeho vyřazením z činnosti (snížení spotřeby), řízeným skluzem (vyrovnání nerovností chodu motoru), skluzem (trvale zvýšení točivého momentu motoru),
11) Adaptace systémového tlaku: počítač adaptuje hodnotu systémového tlaku (tlak na spojkách a brzdách) na jednotlivé provozní parametry (moment motoru, doba řazení rychlostních stupňů, vnitřní vůle a opotřebení...)
12) Signalizace na přístrojovou desku: Indikace na přístrojové desce( Citroen XM ). Rovněž může informovat o nesprávné funkci převodovky blikáním tlačítek sníh a sport na voliči.
13) Bezpečnosti - diagnostika: počítač kontroluje své napájení, funkci snímačů a jednotlivých ovladačů. Rovněž je vybaven bezpečnostními režimy, které chrání mechanické prvky před poškozením. Pokud je počítačem zjištěná nesprávná funkce, uloží si ji do paměti a podle typu a závažnosti poruchy aktivuje bezpečnostní režimy, současně informuje řidiče blikáním indikátoru volby "Sníh" a "Sport". Identifikace poruchy se provádí pomoci diagnostického přístroje značky ELIT.
Když je při poruše zjištěná nějaká porucha převodovky, tak počítač volí některý z náhradních režimů: 3 hydraulická (je aktivován za jízdy), zůstává zařazený rychlostní stupeň (až do vypnutí klíčku a pak 3 hydraulická) a náhradní hodnota (chybějící údaje jsou dopočítané, nebo nahrazené).
Počítač může ovlivnit řízení vozidla několik způsoby: omezením funkcí automatické převodovky (například nelze řadit nebo nelze řadit dolů - retro), indikace poruchy při závažné poruše, elektronické řízení automatické převodovky podle předem naprogramované charakteristiky (možnost řazení rychlostních stupňů za sucha) a větší síla pro přesunutí páky předvoliče z P do R a z N do R.
14) Vývoj: program lze aktualizovat na vyšší verzi
Technické údaje převodovky:
- hydraulický násobič kroutícího momentu s invertorem (lock-up);
- primární hřídel;
- dvě planetové řady typu "Simpson 2";
- spojky / brzdy jsou lamelového typu (bez pásových brzd);
- sestupný převod v centrální poloze;
- diferenciál s utěsněnými výstupy;
- objem převodovky je 7,7-8,3 dm3;
- objem oleje při jeho výměně 2,7-3 dm3;
- značka originálního oleje ESSO LT 71141;
- interval výměny oleje je uváděný jako doživotní, ale doplňovat olej je potřeba každých 60 000 km (viz návod);
- hmotnost je 88 kg (včetně oleje a elektroniky)
- max. moment je 330 Nm při 3500 ot./min.;
Návod na kontrolu výšky hladiny oleje u automatické převodovky (Citroen Xantia)
Automobil musí být po delší jízdě, která zaručuje teplotu oleje na určenou teplotu. Mám dva prameny na dva typy AP: u typu 4HP20 se doporučuje teplota: asi 80 st. C a u typu AL4 je uvedená teplota oleje 60 st.C (-2 st. C a + 8 st. C). Vozidlo musí být na vodorovném povrchu a zabržděné. Poté je potřeba při zabržděném vozidle vyzkoušet řazení všech převodových stupňů a páku předvoliče nastavit na P a stále za chodu motoru na volnoběh se zkontroluje měrka oleje, přičemž olej musí být v rozmezí mezi značkami Min (A) a Max (B).
Tato kontrola se může u některých modelů AP (AL4) provádět přes vypouštěcí šroub, umístěný na spodní straně automatické převodovky, který má dvě funkce: vypouštění oleje a kontrola hladiny oleje. Pod automatickou převodovku se umístí nějaká zachytávací podložka proti znečištění životního prostředí od oleje a následně se demontuje vypouštěcí zátka. Pozor, nezaměňovat Kontrolní šroub a Vypouštěcí šroub! Kontrolní šroub je krátký a nachází se uvnitř vypouštěcího šroubu, který je dlouhý. Při správné výšce hladiny oleje, musí olej po demontáží kontrolního šroubu ze skříně odkapávat.
V obou případech musí mít olej barvu jako nový olej, musí být průzračný, nesmí mít žádné zakalení, bez nečistot a bez zápachu po spálenině!!!
V případě, že je oleje víc, než ukazuje maximální hranice na měrce (POZOR), tak má olej asi nadměrnou teplotu, nebo uniká. Hladina oleje pod minimální hranici může zničit převodovku!!!
V případě, že se při kontrole výše hladiny oleje zjistí únik oleje kolem otvoru měrky, je potřeba vyměnit oba těsnící kroužky na měrce. Místa kolem otvoru měrky je potřeba udržovat ve velké čistotě, aby do otvoru nemohla spadnout ani nejmenší nečistota!!!
Výměna oleje v automatické převodovce.
Olej musí být samozřejmě zahřátý, ale zas nesmí být zbytečně horký, takže cca 80C. Před výměnou je nejprve potřeba si připravit nádobu o obsahu cca 5-ti litrů, ale ne z úzkým hrdlem a s takovou výškou, že se musí se vejít pod převodovku. Poté když se tam dá tato nádoba a vizuálně se odhadne, že vše sedí, tak se může vyšroubovat vypouštěcí šroub (pozor na správný směr povolení) a nechá se vytéct olej. Pro jistotu je třeba počkat, dokud nevyteče veškerý olej, to znamená počkat i hodinu, než to vše vykape hlavně mezitím nekopnout do nádoby! Pozor, na rozdíl od mechanické převodovky, tak v automatické se nevypouští veškerý olej, ale zhruba jedna třetina, zbytek zůstává v jiných částech, ze kterých to nejde vypustit. Puntičkáři si můžou olej měnit na několikrát, když po jeho promíchání delší jízdou můžou zase třetinu vypustit a tím dojde postupně k celé obměně oleje i když nikdy to nebude na sto procent.
Podle stavu těsnění vypouštěcího šroubu se může použít nové těsnění a zašroubovat šroub. Při jeho dotahování pozor, při použití velké síly může dojít k jeho zničení.
Pak se musí opatrně vyčistit okolí kolem otvoru kontrolní měrky, v případě zjištěného úniku kolem otvoru, je potřeba vyměnit oba těsnící kroužky na měrce. Při tomto čištění je potřeba postupovat opatrně, do otvoru nesmí nic spadnou!
Pak se konečně může přes otvor kontrolní měrky nalít nový olej, ale bohužel, nalévání trvá poměrně dlouho. Hladina na měrce po ustálení, to jest nejméně po 5 minutách po skončení nalévání, nesmí přesáhnout horní rysku na měrce.
Poznámka: je potřeba zdůraznit výměnu filtru, který se neobejde bez shození vany. Filtr neobsahuje olej, protože je plechovej se sítkem. Dále se čistí ve vaně magnet od pilin. Olej přesně na rysku se dolévá při spuštěném motoru a zahřátí, apod.
Důležitá poznámka na závěr:
Výrobce uvádí celoživotní náplň oleje v automatické převodovce.
Ano, pravdu mají v tom smyslu, že jde o celoživotní náplň, ale není to ve smyslu,
jak se to všeobecně chápe, jak je to například v moderních akumulátorech.
Tady je to tak, že automatická převodovka obsahuje olej, který se bez
rozebrání převodovky nedá úplně vypustit a nalít nový tak, jak to známé
z manuální převodovky. Vždy tam zůstane v měniči cca 1/3 oleje, takže v
tomto směru je náplň celoživotní. V průběhu provozu dochází k
znečišťování oleje, jeho tepelné charakteristice atd., a tudíž se MUSÍ
měnit v předepsaných intervalech, jinak majitel riskuje její zničení, AT jsou
na to moc citlivé.
Předepsané interval výměny oleje, přesněji doplňování oleje je v typu
převodovky 4HP20 v intervalu 60 000 km.