Zdravím.
Protože jsem se v poslední době s touto problematikou celkem často potýkal, rozhodl jsem se napsat takový krátký článek ohledně značení pneumatik a disků. Doufám, že přestože se jedná o celkem notoricky známé věci, si v tom každý najde něco nového, co nevěděl.
Označení pneumatik:
například 195/65 R15 91H
Šířka pneu:
Mno tak k tomu není snad co dodat. Snad jen to, že se udává v mm. Takže u našeho příkladu to znamená, že máme šířku pneumatiky 195mm J
Profilové číslo:
Profil pneumatiky v procentech šířky. Tedy poměr výšky pneu k šířce v procentech. Čím nižší profilové číslo, tím je tedy pneumatika nižší. Z toho vyplývá pojem „nízkoprofilové pneumatiky“
Konstrukce:
Dnes už se v podstatě kromě veteránů s ničím jiným na osobních automobilech než je radiální konstrukce pneumatiky nesetkáme, takže zde nebudu řešit rodíl oproti diagonálním pneumatikám.
R – radiální konstrukce, D – diagonální konstrukce
Průměr:
Vnitřní průměr pneumatiky, tedy průměr příslušného disku v palcích. V našem případě to tedy je 15“
SI (speed index):
Je maximální přípustná rychlost pneumatiky. Používané pneumatiky by měly mít vždy stejný nebo vyšší rychlostní index, než je nejvyšší povolená konstrukční rychlost automobilu. Čím vyšší index rychlosti, tím je směs pneumatiky měkčí.
LI (load index):
Index nosnosti pneumatiky stanovuje maximální přípustnou vertikální zátěž na 1 pneumatiku. Vychází-li se z hmotnosti celého vozidla, je zapotřebí tento údaje podělit procentuálním zatížením dané pneumatiky. V případě osobního vozidla lze vycházet z předpokladu, že zatížení 1 pneumatiky se pohybuje mezi 20-30% hmotnosti vozidla.
Stáří pneumatiky:
Pneumatika by neměla být starší pěti let. Pak ztrácí svoje vlastnosti i přesto, že má třeba ještě dostatečný vzorek. Většinou pouze na jednom z boků pneumatiky je čtyřmístný číselný kód v oválu. První dvě čísla znamenají kalendářní týden v roce, druhá dvě znamenají rok, kdy byla pneumatika vyrobena.
Např. 4104 tedy znamená, že pneumatika byla vyrobena 41 týden (cca první polovina října) v roce 2004.
Runflatové pneumatiky:
Vlastnost "Run Flat" znamená zesílenou boční stěnu, která chrání hranu pneumatiky v prípadě ztráty tlaku v pneumatice a znemožňuje "vyzutí" pneumatiky z disku. Pneumatiky Run Flat umožňují ujet po defektu až 250km při rychlosti 80km/h. Run Flat pneumatiky nepotřebují speciální disky, ale jsou funkční pouze na vozech vybavených systémem pro kontrolu tlaku vzduchu v pneumatikách.
Značení runflatových pneumatik některých výrobců: Bridgestone (RFT), Dunlop (DSST), Pirelli (R/F), Goodyear (ROF), Nokian (RunFlat), Continental (SSR)
Další zkratky pneumatik:
MO - homologace na Mercedes Benz, NO - homologace na Porsche, * - homologace
na BMW, F - homologace na Fiat, FR, MFS - zesílená ochrana ráfku, RF, XL - zesílená bočnice (zesílený LI), OWL - bílé nápisy na bocích pneumatiky, RBL - vystouplá písmena na bocích pneumatiky, A/T - all terrain, AW- označení celoročních pneumatik (All Weather), MS - označení zimních pneumatik (Mud And Snow)
Disky
Označení:
například 7.5x17 ET 35 5/100
Šířka disku:
No tak k tomu není snad co dodat. Snad jen to, že se udává v palcích. Pokud počítáme že 1 palec má zaokrouhleně 25,4 mm, má disk v našem případě šířku 190,5 mm. J
Průměr disku:
Rovněž i tento údaj je v palcích.
ET:
ET udává vzdálenost dosedací plochy kola od osy ráfku v milimetrech (viz obrázek).
Kolo s nižší hodnoutou ET bude tedy po namontování více vylezlé ven z podběhů vůči vozidlu.
Hodnotu ET lze na vozidle „doupravit“ případnou montáží distačních podložek pod kola. Má to ovšem mnoho nevýhod (viz níže) a proto já osobně tuto alternativu zavrhuji.
- žádné distanční podložky pod kola nejsou schváleny pro běžný
provoz na pozemních komunikací a nemají homologaci
- zvýšení rotační hmoty na kole
Šrouby:
U šroubů je důležité správně určit jejich průměr, stoupání závitu a úhel dosedací plochy.
Rozteč:
Jde o průměr roztečné kružnice upevňovacích šroubů. Může se stát, že někteří výrobci litých kol nevyrábějí některé rozteče. Pokud jsou si rozteče podobné (např. 5x108 a 5x110), lze je změnit pomocí tzv. „šroubů na změnu rozteče“ nebo „šroubů s pohyblivou hlavou“. Tyto šrouby mají pevnost jako standardní šrouby a jsou homologovány. Pokud bychom potřebovali rozteč změnit výrazněji nebo dokonce změnit počet šroubů pro montáž, tak to opět lze provést pomocí distančních podložek, ale tentokráte i se změnou rozteče. Nevýhody jsem již zmiňoval výše.
Nestandardní velikosti ALU kol a zápis do TP:
Na základě tzv. „typového listu“ lze dosánout zápisu do TP nových variabilních ráfků a pneumatik do technického průkazu vozidla nad rámec rozsahu rozměrů udávaných výrobcem. Typový list nabízejí někteří prodejci při koupi litých kol.
Např. www.e-pneumatiky.cz (více info na těchto stránkách).
No a nakonec uvádím vyzkoušené rozměry elektronů na XM: